Boyunda Lenf Bezi Şişmesi

Boyunda lenf bezi şişmesi konusu son zamanlarda çok merak edilen bir konu. Bu nedenle lenf bezi şişmesi nedenleri ve tedavisi hakkında bilgilendirmek istedim. Lenf bezi vücudun tüm bölgelerinde olabileceği gibi boyunda lenfinde de bulunmaktadır. Bazı bölgelerdeki lenf bezleri şişme eğilimindedir; boyunda lenf bölgesinde yer alan lenf bezleri de bu özellikte olan dokulardır.

 

Lenf bezi şişmesi fizik muayene sırasında ya da günlük yaşamda tespit edilebilmektedir. Lenf bezinin büyümesi daha çok çeşitli enfeksiyonlara bağlı olmakla birlikte romatizmal hastalıklar ya da kanser nedeni ile de yaşanabilmektedir.

Boyunda lenf bezi nedir?

Boyunda lenf üzerinde bulunan lenf bezleri de diğer lenf bezleri gibi lenfatik sistemin kontrol istasyonları olarak açıklanabilmektedir. Normalde 1 ila 1,5 milimetre çapında olan lenf bezleri enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, kanser ya da Hodgkin hastalığı gibi problemlerin varlığında şişebilmekte ve gözle görülebilir boyuta ulaşabilmektedir.

Yetişkinlerde lenf bezlerinin şişerek 1 santimetreye ulaşması normal kabul edilmektedir. Ancak 1 santimetreyi aşan lenf bezlerinin mutlaka alanında tecrübeli bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Boyunda lenf bezi neden şişer?

Boyunda lenf bezi şişme nedenlerini açıklamadan önce lenf bezlerinin vücudumuzdaki fonksiyonlarından bahsetmek gerekir. Lenf bezleri; vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan yapılardır. Herhangi bir enfeksiyon ya da bağışıklık sistemi hastalığı varlığında ise savaşmakta ve şişebilmektedir.

Çocuklarda sık görülen lenf bezi şişmesindeki temel neden; çocukların geçirdiği basit enfeksiyonlar olabilmektedir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonunda boyundaki, kulak enfeksiyonunda kulak arkasındaki, diş enfeksiyonunda ise çene altındaki lenf bezleri şişebilmektedir.

Enfeksiyonun yanı sıra bir diğer neden ise lanfadenit nedeni ile de lenf bezlerinin şiştiği görülmektedir. Lenfadenit; lökositlerin yetersiz kaldığı ve lenf bezinin enfeksiyona maruz kaldığı problemdir. Lenfadenit söz konusu olduğunda ağrı ve ısı söz konusu olmaktadır. Mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Boyunda lenf bezlerinin şişmesi durumunda ise lenf bezinin boyutuna bakılmaksızın mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Sol boyunda lenf bezi şişmesi nedir?

Sol boyunda lenf bezi şişmesi lenfomaya işaret edebilmektedir. Aynı zamanda Hodgkin lenfoma hastalığına karakterize belirti sol boyunda lenf bölgesindeki lenf bezinin şişmesi olarak kabul edilmektedir.

Sağ boyunda lenf bezi şişmesi nedir?

Sağ boyunda lenf bezi şişmesi de sol tarafta olduğu gibi mutlaka yakın izleme alınmalı, ertelemeden hekime başvurulmalıdır. Lenf bezlerinin ağrısız bir şekilde büyümesi herhangi bir enfeksiyona bağlı durum söz konusu değilse mutlaka ayrıntılı bir şekilde muayene edilmelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın