Dil Bağı (Frenulum Lingua)

Dil bağı (frenulum lingua) dil ile ağız tabanı arasındaki bağın kısa ya da kalın olmasıdır. Bu durum dil hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir. Dil hareketlerinin kısıtlanması çocuğun konuşmasını ve beslenmesini etkileyebilir. Ancak bunların çok az bir kısmında müdahale etmek gerekir. Birçok aile yanlış olarak dilaltı bağının kesilmesiyle konuşamayan çocuğun konuşabileceğini zanneder. Bu yanlış bir düşüncedir.

 

Dil Bağı Olup Olmadığı Nasıl Değerlendirilir?

Dil bağını değerlendirirken dilin alt dudak hizasını geçip geçmediğine bakılarak değerlendirme yapılabilir. Dondurma veya şeker yalatarak bu testi yapmak mümkündür. Dil ağız içinde yeterince hareketli değilse, yemek artıklarını temizleme ve diş çürüklerini önlemede etkisi azalır. Ek olarak ağız kokusu ve diş çürüğüne yol açabilir.

Ne Zaman Cerrahi Müdahale Yapılmalıdır?

Dil bağı çok kısaysa cerrahi olarak müdahale etmek gerekir. Konuşma ve emmeye olabilecek negatif etkilerinden dolayı cerrahi müdahale yapılır. Birkaç aylık bebeklerde bile güvenle bu işlem yapılabilir.

Beslenme ve emme işlevinde bir problem yoksa 2 yaşa kadar beklenir. Beslenmede sorun yoksa 2 yaş civarında konuşma fonksiyonu değerlendirilir. Konuşmasını etkiliyorsa, bazı harfleri çıkarmada zorlanıyorsa dil bağı kesilir.

Cerrahi Nasıl Yapılır?

Lokal, yüzeyel anesteziyle yapılan basit bir işlemdir. Çocuk büyükse genel anestezi ile yapmak daha uygun olur. Önemli bir komplikasyon beklenmez.

Ailelere Öneriler Nelerdir ?

Konuşma bozukluğu olan çocukta işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesi unutulmamalıdır. İyi işitme yoksa iyi konuşma da olmaz. Birçok aile dilaltı bağının kesilmesiyle konuşmayan çocuğun konuşabileceğini zanneder. Ya da bozuk konuşmanın düzeleceğini umar. Dil bağının yaratabileceği konuşma bozukluğu sınırlıdır ve sadece bazı harflerin telaffuz zorluğudur. Hâlbuki konuşma bozuklukları çok çeşitlidir ve dolayısıyla değişik nedenlerden oluşur. Cerrahi müdahale dışında bu konuların araştırılması gerekir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın