Ani İşitme Kaybı

Ani işitme kaybı son 3 gün içerisinde genellikle tek taraflı çınlama, uğultunun eşlik ettiği acil olarak müdahale edilmesi gereken iç kulak kaynaklı bir işitme kaybıdır. İç kulağı ilgilendiren yapılar salyangoz, yarım daire kanalları ve işitme siniridir.

Hafif olabileceği gibi tam sağırlık da görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. İşitme kaybı fazla ise geri dönüşü de o ölçüde zor olmaktadır. Kesin nedeni tam bilinmemekle beraber viral enfeksiyonlar, damarsal olaylar, bağışıklık sistemi hastalıkları, ilaçlar ve iç kulak zarının yırtılması olarak sıralanabilir.

 

Kabakulak, kızamık ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi viral enfeksiyonlar iç kulağı tutarak ani işitme kaybına neden olabilirler. İç kulak tümörleri de ani işitme kaybı ile kendisini gösterebilir. İç kulaktaki sıvı basıncının artışı da zar yırtılmasına neden olarak sağırlık yapar. Sıvı basıncını artıran diğer nedenler başa ya da kulağa alınan darbeler, basınç değişiklikleri ve yüksek volümlü sese maruz kalmak olabilir. Damarsal teoride iç kulağı besleyen damarların daralması ya da herhangi bir nedenle tıkanması önemli bir rol oynar.

Hastalar bazen aniden bazen de birkaç saat ya da gün içerisinde işitme kaybının oluştuğunu fark ederler. Vakit geçirmeden tüm işitme testleri yapılmalıdır. Ani işitme kaybında tedaviye ne kadar erken başlanırsa, başarı şansı o oranda yükselir. İlaç tedavisinin yanında hiperbarik oksijen tedavisi faydalı olabilir. Bazı hastalarda erken dönemde cerrahi müdahale gerekebilir.

Sebepleri Nelerdir?

Kesin olarak nedeni tam bilinmemekle beraber, sebepler arasında viral enfeksiyonlar, damarsal olaylar, bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklar, ilaçlar ve çeşitli iç kulak hastalıkları sayılabilir. Kabakulak, kızamık ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi viral hastalıklar iç kulağa zarar vererek ani işitme kaybına neden olabilirler. Nadir olmakla birlikte, iç kulak tümörleri de ani işitme kaybı ile kendisini gösterebilir. İç kulaktaki sıvı basıncının artışı da işitme ve denge bozukluları yaparak ani işitme kaybı ile karışabilir. İç kulak sıvı basıncını artıran diğer hastalıklar, kafaya veya kulağa alınan darbeler ve yüksek volümlü sese maruz kalmak da işitme kaybı yapan diğer etmenlerdendir.

Nasıl Başlar? Nasıl Tanı Konur?

Hastalar bazen aniden, bazen de birkaç saat ya da gün içerisinde işitme kaybının oluştuğunu fark ederler. Bu durumda hasta muayene edilip hemen işitme testleri yapılmalıdır. Sıklıkla yapılan bir hata, hastanın kulağındaki ani başlangıçlı işitme kaybı ve uğultusunu kulak kirine yormasıdır. Bu durumda hasta hekime başvurmayıp zaman geçirecek ve tedavi şansını yitirecektir.

Nasıl Bir Tedavi Yöntemi Uygulanmaktadır?

Ani işitme kaybı farklı farklı tedavi metodları olan hastalıklardandır. En sıklıkla başvurduğumuz ilaçlar kortikosteroidler ve damar genişletici etkisi olan vazodilatatörlerdir. Kulak içi yapılan kortizon enjeksiyonları da yüz güldürücü sonuçlar verebilmektedir. İnatçı vakalarda hiperbarik oksijen de tedaviye eklenir.

Hekim tedavi metotlarını hastanın durumuna göre seçmektedir.

İyileşme Oranını Ne Etkiler?

İşitmenin geri dönme oranını en çok etkileyen faktör tedaviye olabildiğince erken başlanmasıdır. Saatlerin bile önemi vardır. Tam sağırlık yapmayan, kalın sesleri tutan, tek taraflı olan, beraberinde çınlama ve dengesizlik olmayan, ek sistemik hastalığı olmayan genç hastalarda iyileşme şansı daha fazladır.

Sonuç olarak ani başlangıçlı, tek taraflı, beraberinde uğultu, çınlama olan işitme kayıplarında derhal KBB Hekimine başvurmalıdır. Vakit geçirmeden işitme testleri yapılmalıdır. Tekrarlayalım; ani işitme kaybında tedaviye ne kadar erken başlanırsa, başarı şansı o oranda yükselmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın