Grip Neden Önemlidir?

Her yıl tüm dünyada on milyonlarca kişi grip olmakta ve on binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Türkiye’de ise her yıl 1 milyon kişinin gribe yakalandığı düşünülmektedir. Grip olanlar yaklaşık bir hafta iş ve okullarından uzak kalmakta ve bu da iş verimi azaltmaktadır. Gribe yakalananlarda ölüm riski 1/10.000 oranında artmaktadır. En büyük grip salgını 1918-1919 da İspanya gribi ile görülmüş ve 20 milyon insan hayatını kaybetmiştir.

 

Gripe Hangi Virüs Neden Olmaktadır?

Grip Influenza A,B ve C grup virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. En sık İnfluenza tip A virüs suşları bu hastalığa yol açmaktadır. İnsanları, diğer memelileri ve kuşları etkileyebilir.

Gribin Semptomları Nelerdir?

En sık görülen belirtileri ateş, titreme, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, yaygın kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı, öksürük, halsizlik, yorgunluk ve genel rahatsızlık hissidir. Bu bulgularından ötürü halk arasında paçavra hastalığı olarak da bilinmektedir. Çocuklarda bulantı, kusma karın ağrısı da şikâyetlere eklenebilir.

Salgınlar Nasıl Olmaktadır?

Dünyanın belirli bir bölgesine sınırlı salgınlara epidemi, tüm dünyayı etkileyen salgınlara ise pandemi adı verilmektedir. Pandemilerde dünyada çok sayıda ölümler görülmektedir. 20. yüzyılda 3 tane pandemi gözlenmiştir. Virüs alındıktan 1-2 gün sonra hastalık başlamaktadır. Gripli hasta virüsü 5-7 gün saçmaktadır. İlginç olarak çocuklar erişkinlerden çok daha fazla bulaştırıcılardır ve bulaştırıcılıkları 2 haftaya dek sürebilir.

Bir toplumda salgın başlamışsa bu toplumdakilerin % 70’i hasta olmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın