Kulak kiri Ankara; tıp literatüründe serumon buşon olarak tanımlanan vücudumuz tarafından salgılanan doğal bir maddedir. Kulağın dış etkenlerden (virüs, toz ve yabancı maddeler) koruma görevinde olan kulak kiri aynı zamanda kulak zarını da korumaktadır.

Dış kulak olarak tanımlanan kulak kepçesi ile kulak zarı arasında bulunan bölgede salgılanan buşon; cilt altında bulunan salgı bezleri tarafından üretilir. Kulak içerisine giren toz, kir gibi maddeler söz konuş salgıya yapışıp kurumakta ve kulak kepçesine doğru atılmaktadır. Kulağın korunmasında önemli rol oynayan buşon; halk arasında bilinenin aksine kulak kiri değildir.

 

Kulak Kiri Neden Oluşur?

Kulak kiri; dış kulağa ulaşan toz ve kiri tutarak kulak zarına ulaşmasını önlemektedir. Kulak kiri; her insanda salgılanmakla birlikte bazı kişilerde daha yoğun salgılanmaktadır. Bunun nedenleri ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kirli ve tozlu ortamlarda bulunmak
  • Nemli bölgelerde kulak salgısının şişmesi (deniz, havuz, hamam)
  • Dış kulak bölgesinin dar olması sebebi ile buşonun dışarı atılamaması
  • Çok sık kulaklık ve işitme cihazı kullanılması
  • Kulak temizliğinin kulak içerisine nesne sokularak uygulanması
  • Kulak salgısının normalden fazla olması

Kulak Kirinin Belirtileri Nelerdir?

Kulak kirinin belirtilerinin başlıca belirtisi kulak tıkanıklığıdır. Bunun yanı sıra işitmenin azalması, çınlama ve uğultu hissi, kuru öksürük, baş dönmesi, kulak ağrısı, kulakta kötü koku, kaşıntı ve akıntı yaşanması da kulak kirinin birikmesinin yol açtığı şikayetlerdir.

Kulak kiri birikmesi her iki kulakta ya da tek bir kulakta da yaşanabilmektedir. Kulak kiri birikmesinin neden olduğu ağrı, kaşıntı gibi gibi şikayetler yaşam kalitesini düşürmekle birlikte işitme kaybı yaşanması ise kişinin sosyal ortamdan soyutlanmasına da neden olabilmektedir.

Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Ankara kulak temizliği; kulak sağlığı ve işitme duyusu açısından oldukça önemlidir. Kulak kirinin temizlenmesi ya da rutin kulak temizliği; kulak temizleme çubuğu olarak bilinen çubuklar ile ya da yabancı herhangi cisim ile uygulanmamalıdır. Bu uygulama kulak kirinin kulak zarına doğru itilmesine yol açmaktadır. Aynı zamanda bu işlem kulak zarının yırtılmasına dahi neden olabilmektedir. Kulak temizliği alanında tecrübeli kulak burun boğaz hekimleri tarafından uygulanmalıdır.

Ankara Kulak Temizliği

Ankara kulak temizliği işlemi pek çok hekim tarafından uygulanmakla birlikte farklık yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

Küret: Özel solüsyon ile kulak kirinin yumuşaması sağlandıktan sonra buşon küreti ile kulak kiri dışarı atılmaktadır.

Aspirasyon: Kulak kirinin yumuşaması için özel solüsyon kullanıldıktan sonra aspirasyon işlemi ile kulak kiri dışarı vakumlanmaktadır.

Lavaj: Kulak kirinin yumuşaması için özel solüsyon kullanıldıktan sonra ilgili kulak aşağıda olacak şekilde baş yana doğru yatırılmaktadır. Kulak kirinin tamamen boşalması amacı ile solüsyon işlemi tekrarlanmaktadır.

Ankara Kulak Doktoru

Ankara kulak doktoru, daha açıklayıcı tabiri ile kulak burun boğaz uzmanları kulak temizliği uygulamasını gerçekleştirmektedir. Detaylı bilgi için; 0 312 284 19 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın