Nazal polipler aslında kronik sinüzitin bir tipidir. Bu dokular üzüm salkımı gibi kaynaklandığı sinüsten burun içine doğra uzanırlar. Genellikle iki taraflı olurlar. Allerjisi olan kişilerde daha sık ortaya çıkarlar.

Burun tıkanıklığı, koku almada azalma veya kayıp, kulak basınç, burunda ve genizde akıntı sık görülen şikâyetlerdir.

Tanıda endoskopik kamera bakısında beyaz renkli polipler kolayca görülürler. Bu hastalarda uygun süreli polip tıbbi tedavisinden sonra PNS bilgisayarlı tomografi tetkiki ile değerlendirme yapılır.

Tedavisi Nasıl Düzenlenir?

Öncelikle gerekirse sistemik ve burun içine kortizon içeren ilaçlar uygulanır. 3 ay sonra bilgisayarlı tomografi tetkiki ile ameliyat gerekliliğ ve ameliyatta temizlenmesi gereken sinüsler tespit edilir. Ameliyatın adı ise fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisidir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Nedir?

Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi (FESS) amacı sinüslerde biriken problemli dokuların ve sıvıların temizlenmesi ve sinüs içinin havalanmasını yeniden sağlamaktadır. Bu da sinüslerin boşaltım kanallarındaki tıkanıklığa yol açan hastalığın ortadan kaldırılmasıyla olur. Endoskopik sinüs cerrahisinin temel felsefesi budur.

Ameliyat sonrası birkaç kez pansuman yapılmaktadır. Hastalarda burun tamponu uygulamamaktayım. Hastalarımız hastanede kalmamakta, aynı gün eve çıkabilmektedirler.

Nüks Oranları

Maalesef günümüz tıbbının çaresiz kaldığı nadir hastalıklardan biri olan kronik polipli sinüzitler tüm tedavilere ve ameliyatlara karşın % 30 civarında nüks etmektedirler. Tekrarlayan poliplerde yine önceliğimiz tıbbi tedavi olup, gerekirse tekrarlayan cerrahi girişimlere başvurmaktayız.  

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın