Sinüzitte Şikâyetler Nelerdir?

  1. Burundan beyaz, kirli sarı veya yeşil akıntı olması,
  2. Geniz akıntısı varlığı,
  3. Burun tıkanıklığı ,
  4. Koku almada zorluk,
  5. Baş ağrısı,
  6. Yüzde ve gözler etrafında baskı hissi
  7. Dişe vuran ağrı, göze vuran ağrı,

 

Tanısı Nasıl Konur?

Burun içinin ve genizin endoskopik olarak muayene edilmesi ile başlanır. Gerekli hastalarda (kronik sinüzitte) paranazal sinüs bilgisayarlı tomografisi tanıda yardımcı olan yöntemdir.

Sinüzit Tedavisinde Süreç

Akut viral enfeksiyonlarda antibiyotik verilmez. Destekleyici tedavilerle takip yeterlidir. 

Akut bakteriyel sinüzitlerde tedavide uygun antibiyotikler, burun spreyleri verilir. Hastanın allerjisi varsa allerji ilaçları tedaviye eklenmelidir. Ortamın buharla nemlendirilmesi yararlı olur.

Sinüzitin gelişimine zemin hazırlayan sigara dumanı, soğuk ve kuru hava gibi faktörlerin ortamdan uzaklaştırılması önerilir.  Burunda yoğun akıntı varsa burun yıkamalarıyla ilaç tedavisinin etkinliği artar.

Tekrarlayan sinüzitlerde altta yatan nedeni araştırmak gerekir. Bunlar burunda kemik eğriliği, polip, konka olarak adlandırılan burun etleri şişliği ya da çocuklarda geniz eti olabilir.

Kronik sinüzit ise 12 haftadan uzun süren sinüzittir ve bu durumda ilaç tedavisinin faydası olmamakta, cerrahi müdahale ile gerekli tedavi sağlanmaktadır. İlaçla tedaviye cevap alınamayan ve sık tekrarlayan sinüzitlerde ameliyat gerekebilir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın