Rinoplasti Ameliyatı - Nazoplasti (Burun Estetiği)

Rinoplasti ameliyatı burnu yeniden şekillendirme ve yeniden yapılandırma ameliyatıdır. Amaç burnu fonksiyonel ve görünüm olarak daha iyi hale getirmektir.

Burun, yüzün ortasında yer alan ve yüz şeklinde çok önemli rolü bulunan bir organdır. Her burnun kendine has bir şekli vardır. Burundaki küçük değişiklikler bile yüz görünümünü etkileyebilir.

Rinoplasti ameliyatı öncesi yeterince uzun bir muayene ve görüşme yapılmalıdır. Hastanın bu ameliyattan beklentilerini ve bu beklentilerin ne kadar gerçekçi olduğu ortaya konulmalıdır. Cerrah, rinoplasti adayının önemsediği noktaları özellikle not ederek ameliyat öncesinde burunda düzeltilmesi gereken yapısal noktaları belirlemeye çalışır. Bunu yaparken kişisel güzellik algısı, burnun oranları, açıları ve geometrik ilişkileri çok önemli yer tutar. Kıkırdakların yapısını, cilt kalınlığını, hastanın yaşını, cinsiyetini ve önceki ameliyatlarını değerlendirir. Bu değerlendirmeler sonucunda ameliyat planını hazırlayarak hastanın ideal bir buruna sahip olması için uygun cerrahi tekniği seçer.

Burun Nelerden Oluşmaktadır?

Burnun merkezinde bulunması onu yüzde cazibenin merkezi yapmıştır. Burun yapısı sırayla cilt, cilt altı, kaslar, kemik-kıkırdak çatı ve mukozadan oluşmuştur.  Burun içinde ortada septum adı verilen kıkırdak ve kemikten oluşan bir bölme mevcuttur. Cilt kalınlığı rinoplasti sonuçlarını etkileyen en önemli etmenlerden biridir. Kemik-kıkırdak çatı ameliyat sırasında değişir. İnce deri altındaki bütün değişiklikleri gösterirken, kalın deri yapılan değişikliklerin görülmesini engellemektedir.

Burun Estetiğinde Hedef Nedir?

Temel amaç, yüz ile uyumlu doğal ve daha iyi görünen bir burun oluşturmaktır. Ameliyatın sonucu sadece cerrahın yeteneğine ve deneyimine bağlı değildir. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, cilt durumu, kemik yapısı, sigara kullanımı, kullandığı ek ilaçlar, yara iyileşmesi ve anatomik yapı ile de çok yakından ilgilidir.

Rinoplasti Burun Estetiği Hangi Yaşta Yapılabilir?

Genellikle 18 – 60 yaş arasındaki erişkinler tarafından talep edilen bir ameliyattır. Burun tıkanıklığının ileri düzeyde olduğu durumlarda ameliyat daha erken yaşlarda da yapılabilir.

Rinoplasti Burun Estetiği Zor mudur?

Evet, rinoplasti kolay bir ameliyat değildir. Burun işlevi korunurken, yüzün kişiye özel olarak şeklini düzeltmek esas zorluktur. Yüz estetik cerrahi işlemleri arasında en zor ameliyat burun estetiğidir.

Burun Estetiği Nefes Almamı Etkiler mi?

Estetik bir burun elde ederken burnun fonksiyonlarını korumak çok önemlidir. Estetik görünüm için burnun önemli olan işlevleri feda edilmemelidir. Normalde rinoplasti burun tıkanıklığına neden olmaz.  Burun iç eğriliği genetik nedenli ya da darbe nedeni ile oluşabilir. Ayrıca burun etlerinin (konka) büyümesi de solunum problemlerine neden olabilir. Burun içini örten mukoza allerji, sigara içimi gibi nedenlerle şişebilir. Tüm bunlar hastada burun tıkanıklığı oluşturabilir. Tıkayıcı tüm nedenler ameliyat sırasında düzeltilmelidir. Ve allerji gibi diğer hastalıklar için gerekli ilaç tedavisi düzenlenmelidir. Çünkü rinoplasti sonrası hava geçişi  % 10-20 oranında daralmaktadır.

Rinoplasti AmeliyatındanÖnce Fotoğraf

Rinoplasti ameliyatından önce fotoğraf çekilmesi rutin başvurduğumuz bir işlemdir. Cerrah önden, 2 yan, 2 oblik ve tabandan olmak üzere 6 farklı yönden fotoğraf çeker.  Ameliyattan 6 ay sonra tekrar fotoğraflamak gerekir.

Rinoplasti Ameliyatından Sonra Burnumun Nasıl Olacağını Görebilir miyim?

Bilgisayardaki görüntünü ameliyat sonrası durum ile ilgili kesin ve garantili bir sonuç veremez. Bunun hastalar tarafından bilinmesi gereklidir.  Hekim yapmayı planladığı değişiklikleri hastasına detayları ile anlatmalıdır. Bu metodu çeşitli bilgisayar programları yapmaktadır. Ancak hastaya gerçekçi bilgiler sunmadığından tercih etmemekteyiz.

Estetik Sonrası Yüzümde İz Kalır mı?

Burun estetiğinde iki ana yaklaşım mevcuttur. Endonazal (kapalı) ve eksternal (açık) yaklaşım. Endonazal yaklaşımda tüm kesiler içeriden yapıldığı için ciltte yara izi oluşmaz. Eksternal yaklaşım getirdiği avantajlar nedeni ile daha çok başvurduğumuz bir tekniktir. Bu yaklaşımda burun deliklerinin en dar yerinden geçen ters V şeklinde kesi yapılır. Gözle görülür bir iz bırakmayan bu yöntem doktorların % 90 tarafından tercih edilmektedir. Sonuçta hangi yaklaşımın tercih edileceği tamamen cerrah ve burun yapısı ile ilgili olup hasta açısından bir olumsuzluğa neden olmaz.

Rinoplasti Ameliyatından Önce Nelerden Uzak Durmalıyım?

Ameliyattan önce aspirin ve benzeri kanı sulandıran ilaçlardan kaçınmalıdır. Ağrı kesici ihtiyacınız olursa parasetamol gurubu ilaçları kullanabilirsiniz. Ameliyattan önce son 1 ay sigara içmeyiniz. Sigaradaki nikotin kan dolaşımını bozarak yara iyileşmesini bozar. Ameliyat öncesi rutin kan testleri ve değerlendirmeleri anestezi hekimi yapmaktadır. Ameliyattan önce bir kaç gün önce ve sonra bir kaç hafta alkol almayınız. Alkol şişliğe ve kanamaya neden olmaktadır.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatından Sonraki Öneriler

 • Başınız yukarda yatınız. Başınızı yana 45 dereceden fazla çevirmeyiniz. Daha fazla hareket ederseniz burnunuzda eğriliğe neden olabilirsiniz. Buna ameliyattan sonraki 3 hafta boyunca uyunuz.
 • İlk hafta çok sıcak gıdaları tüketmeyiniz.
 • Göz çevresine ve yanaklara uygulanacak buz şişliği ve morluğu azaltacaktır. İlk 48 saat saat başı 10 dakika buz tatbik edilmelidir.
 • Dişinizi fırçalarken yumuşak diş fırçalarını tercih ediniz.
 • İlk günlerde çok sert gıdalar çiğnemeyin, daha yumuşak gıdalar tercih ediniz.
 • Bir hafta yatak istirahati iyi olacaktır.
 • Ameliyat sonrası 2 hafta spor yapmayınız.
 • Pansumanları ıslatmadan yüzünüzü yıkayabilirsiniz. 1 hafta boyunca saçlarınızı yıkamayın, kuaförde saç yıkatır gibi yıkayabilirsiniz. Burun tamponlarınızı ve dış pansumanı ıslatmayın.
 • 1 hafta boyunca aşırı gülmekten ve abartılı mimik hareketlerinden kaçının.
 • 2 ay boyunca güneşten ve güneş ışınlarından korunun aksi halde yüzünüzdeki şişliğin düzelmesi uzun sürecektir.
 • 1 ay boyunca yüzmeyiniz.
 • Ameliyattan sonra 3-4 gün yüzünüzde şişlik oluşabilir. Büyük oranda 2-3 hafta içinde şişlik azalacaktır ama bazı vakalarda azalan şişlik 12-18 ay sürebilir.
 • Ameliyattan sonra oluşan morluklar 2 hafta kadar sürebilir. Genellikle 10. günden sonra kaybolur. Daha uzun sürerse kapatıcı makyaj yapılabilir.
 • 1 ay boyunca gözlük kullanmayınız.
 • Ameliyattan 2 gün sonra lens kullanabilirsiniz

Rinoplasti Ameliyatından Sonrası Kontroller

Ameliyattan 1 gün sonra,7 gün sonra pansumanları yapılır. Daha sonra takip protokolü hastayı 1. ay, 3. ay ve 6. ay görmek isteriz.

Rinoplasti Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın
Kapalı
Göz Atın