Burun Ameliyatı Sonrası Öneriler

Ameliyattan sonra ilk saatlerde ağrı pek olmamakla birlikte bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Bu durumlar anesteziye bağlı ve geçicidir.

 

Ameliyattan 2-3 saat sonra sulu gıdalar ile beslenmeniz başlar ve dolaşmanıza izin verilir. Beslenmede yumuşak gıdalar tercih edilmeli, ilk 1 hafta sert tost, çekirdek, ayva, dürüm gibi dişleri zorlayacak gıdalar yenmemelidir.

Ameliyat sonrası ilk gün daha fazla, ikinci gün ise daha az olmak üzere burundan sızıntı şeklinde kanama olması doğaldır. Bu kanı buruna değmeden, üst dudaktan peçete ile silmelidir.

Ameliyat sonrası ilk saatlerde burundan iyi nefes alırken, burun içi ödem, şişlikler nedeniyle akşama burun tıkanıklığı başlar. ilk hafta bu beklenen ve doğal bir durumdur ve geçicidir. Burun içine günde 2 kez krem ve 3-4 kez sinomarin deniz suyu yapılmalıdır. Burun  tıkanıklığına bağlı boğaz kuruluğu olacaktır. Bu nedenle bol su içilmelidir. Oda buhar makineleri ile nemlendirilmelidir.

Sabah yapılan ameliyatlarda öğleden sonra eve gitmenize izin verilebilir. Ameliyatınızda estetik yoksa 1 gün sonra duş alabilirsiniz. Estetik ameliyatılar 10 gün boyunca burun ve yüzlerini ıslatamazlar. Alçı yerinden kalkar!

İlk 15 gün sırt üstü ve burun yastığa değmeden, baş yüksek yatılmalıdır. Yine ilk 15 gün ağır kaldırılmamalı ve öne eğilmemelidir. 15 gün boyunca sümkürülmemelidir.

Burun içindeki dikişlere, kabuklara müdahale edilmemelidir. Temasla enfeksiyon gelişebilir.

Ameliyattan sonra erken dönemde burun darbelerden korunmalıdır. Bu nedenle vücut teması gereken sporlar ilk 8 hafta içinde sakıncalıdır. Aynı şekilde ödem oluşmaması için sauna, solarium, güneş banyosu ve buhar banyosuna aynı süreyle maruz kalınmamalıdır. Buna karşın 15 günden sonra egzersiz, yüzme ve bireysel sporlar yapılabilir.

Ameliyat sonrası uçak yolculuğu 1 hafta süre ile önerilmemektedir. Pansumanlar ameliyat sonrası 1 ve 7. gündür.

Estetik burun ameliyatlarında ameliyattan sonraki ilk 48 saat dinlenmeniz, alın ve yanaklara her saatte bir 10 dk. soğuk (buz) uygulaması sizi rahatlatacak, şişlik ve morluklarınızı sınırlayacaktır. (geceler dahil) Üçüncü günden itibaren şişlik ve morluklar hızlı bir şekilde geçmeye başlar. Günlük aktivitelere yavaş yavaş dönülür. Estetik ameliyatlarda burun dışındaki dikişlere günde 2 kez bactroban pomad sürülmelidir. Dikişlere asla dokunulmamalı ve burun ucuna elle, peçeteyle temas edilmemelidir. Dikişlere temas enfeksiyona yol açabilir.

Estetik ameliyatlardan sonra 2 ay güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Burun cildinde kızarıklıklar olacaktır. 2 ay gözlük takılmamalıdır. İlk 1 hafta aşırı mimik yapılmamalıdır.

Rinoplasti - Nazoplasti (Burun Estetiği) hakkında bilgi akmak için tıklayınız.

Burun ameliyatı sonrası neler yapılmaz?

Burun ameliyatı sonrası belirli bir süre hamam, sauna, havuz gibi yerlere gidilmemelidir. Topla oynanan sporlardan kaçınılmalı, ilk 3 ay cilt bakımı yaptırılmamalıdır.

Burun ameliyatı sonrası kaç günde oturur?

Burun ameliyatı sonrası burnun yüze oturması en az 6 ayı almaktadır. Ödemler yavaşça azalır ve yüzün şekli gün geçtikçe oturur.

Burun içindeki dikişler ne zaman düşer?

Burun ameliyatında eriyen dikişler kullanılır. Bu dikişler on gün içerisinde eriyerek kaybolacaktır.

Burundaki ödem en hızlı nasıl atılır?

Burundaki ödem düzenli aralıklarla buz uygulaması yapmak ve yüksekte yatmakla beraber hızlı bir şekilde atılabilir.

Burun ameliyatından sonra ne kadar süre sırt üstü yatılır?

Burun ameliyatından sonra en az 3 ay boyunca yüz üstü yatılması önerilmez. Özellikle ilk iki hafta yüksek yastıkta ve sırt üstü yatılmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın