Sinüzit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında burun içinden endoskopik kamera sistemi ile yapılır. Dışarıdan herhangi bir kesi yapılmaz ve iz kalmaz. Burun içindeki enfekte dokular, polipler, kistler temizlenir ve sinüslerin buruna açılan sinüs kanalları genişletilerek drenaj yolları açılmış olur.

 

Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS)

Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi (FESS) amacı sinüslerde biriken problemli dokuların ve sıvıların temizlenmesi ve sinüs içinin havalanmasını yeniden sağlamaktadır. Bu da sinüslerin boşaltım kanallarındaki tıkanıklığa yol açan hastalığın ortadan kaldırılmasıyla olur. Endoskopik sinüs cerrahisinin temel felsefesi budur.

Ameliyat sonrası birkaç kez pansuman yapılmaktadır. Hastalarda burun tamponu uygulamamaktayım. Hastalarımız hastanede kalmamakta, aynı gün eve çıkabilmektedirler.

Ya Sinüzit Tedavi Edilemez İse?

Sinüzit tedavi edilmediği takdirde hastalık ilerler, işgücü kaybı ve yaşam kalitesinde bozulmalar olur.

Sinüzit tedavi edilmez ise burun ve sinüslere sınırlı olan enfeksiyon buralardan dışarı çıkabilir ve burun etrafında olan, beyin, göz gibi oranlara yayılabilir. Bu da menenjit, beyin absesi gibi hayatı tehdit eden çok ciddi durumlara yol açabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

grip

Grip Influenza A,B ve C grup virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. En sık…Devamını oku...

Göz Atın