VERTİGO (BAŞ DÖNMESİ)

VERTİGO (BAŞ DÖNMESİ)

Vertigo, hastaların günlük aktivitelerini kâbusa çevirebilecek, hastayı yatağa düşürüp gözlerini dahi açamayacağı anlar yaşatabileceği gibi, sadece zaman zaman bir kayma hissine ve denge kaybına da neden olabilen bir rahatsızlıktır.

Denge, iç kulaktaki denge organımız, beyin, göz ve vücuttaki kas iskelet sistemindeki yapıların birlikte çalışması ile sağlanabilmektedir. Bu sistemler arasındaki koordinasyonu sağlayan da beyindir. Bu nedenle bu yapıları ilgilendiren birçok hastalıkta baş dönmesi görülebilir.


Baş dönmesi her hasta tarafından farklı anlatılır. Her taraf dönüyor, yer ayağımın altından kayıyor, bir yana doğru kayıyorum, kafamın içi boşalıyor, ayağım boşluğa basıyor gibi şikâyetler olabilir.

Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmelerinde kulak çınlaması, işitme azlığı, kulakta basınç hissi, bulantı-kusma, kulak akıntısı ve gözlerde kaymalar da kinik tabloya eşlik edebilir.

Nörolojik hastalıklara bağlı baş dönmelerinde ise baş ağrısı, uyuşmalar, felçler, vücutta karıncalanmalar, kuvvet kayıpları görülebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın