Burun Estetiğinde Merak Edilenler

Burun Estetiği (Rinoplasti) Operasyonunda Hedef Nedir?

Bu operasyonun temel hedefi yüzünüzle uyumlu doğal ve daha iyi görünen bir buruna ulaşmaktır. Hastalarımıza sıklıkla söylediğimiz “Sizi tanımayan biri 6 ay sonra burun estetik ameliyatı olduğunuzu anlamamalıdır.” Ameliyatlı burun düzgün, doğal olmalıdır. Fakat “ben ameliyatlıyım” diye bağırmamalıdır. Günümüzde birçok ameliyatlı burun aynı tornadan çıkmış gibidir. Çaydanlık gibi aşırı kavisli burunlar, ucu çok fazla kalkmış ve güzel görünsün diye çok inceltilmiş burunlar yakın gelecekte hastaya çok ciddi problemler oluşturacaktır. Öncelikle burun nefes alma organımızdır.

Hiçbir estetik ameliyat asıl işlevi nefes alma, havayı nemlendirme, temizleme, koku alma ve filtre etme işlevini asla sekteye uğratmamalıdır. Böyle bir sonuç veren ameliyat, dışı çok güzel olsa da, başarısız olmaya mahkûmdur. Burnu güzel hale getirmek için gerekenden fazla doku, kıkırdak, kemik çıkarılan hastalarda burunda fonksiyonel ve estetik problemler kaçınılmaz olacaktır. Burnun destek yapıları ortadan kalkacak, burun ucu düşecek, burun sırtı incelip çökecektir. Bu ameliyatlarda çıkarılan dokulardan sonra mutlaka destek kıkırdak yapılar konulmalı ve burunun sağlamlığından ödün verilmemelidir.

Sosyal medyanın ve elimizdeki telefonların kameraları sayesinde insanların kendilerine bakışları, öngörüleri artmıştır. Sosyal etkileşim beklentileri de artırmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki, hiç kimsenin yüzü, cilt, cilt altı dokuları, kıkırdak ve kemik yapıları aynı değildir.

Burun estetik ameliyatı tabi ki daha iyi sonuç almak için yapılır, ancak her ameliyattan mükemmel sonuç beklemek gerçekçi değildir. Operasyonun sonucu salt doktorun yeteneğine ve deneyimine bağlı değildir. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, dokuların durumu, sigara içme, yara iyileşmesi ve kullandığı ilaçlar, hatta alın, çenesinin şekli ile de ilgilidir.

Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşımına Karşıyız.

Maalesef günümüzde internet alemi tam bir pazarlama ortamına dönüşmüş durumda. Ben şahsen kendi ameliyat öncesi-sonrası fotoğraflarımın dijital dünyada dolaşmasını hiç istemem. Özel hayatın gizliliğin esas olduğu dönemde bu tür paylaşımlar yapmıyoruz. Hasta haklarına mahremiyetine çok fazla özen gösteriyoruz. Reklamın bu türüne kocaman hayır diyoruz. Hasta izin verse de bu paylaşımları etik dışı bulup uzak duruyoruz.

Peki Hastalar Nasıl Ameliyat Olmaya Karar Verecek ?

Kliniğimize gelen hastalara, kendi burunlarına uygun olan, belli sayıda ameliyat hastası görüntülerini, felsefemizi anlaması açısından gösteriyoruz. Böylece beklentilerimizi karşılıklı olarak teyit ediyoruz. Eğer beklentilerini gerçekçi bulmuyorsak böylesine önemli bir ameliyata girmiyoruz. Doktorun da, hastanın da mutsuz olmasını asla istemiyoruz.

Burun Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mıdır?

Bu ameliyat kolay bir ameliyat değildir. Hatta yüz estetik ameliyatlarının zor olanlarındandır. Hastaların bu ameliyata karar verirken her yüzün kendine ait benzersiz özellikleri olduğu unutulmamalıdır. Burun işlevini düzeltirken, kişinin yüzüne, yaşına, sosyal statüsüne uygun buruna ulaşmak için doğru ameliyat kararı için çok iyi düşünülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir