Kalıcı İşitme Kaybının En Sık Nedeni Gürültüdür!

Metal ve ağaç işçileri, gemi, uçak, otomobil sanayi çalışanları,  iş makinelerini kullananlar, havaalanı çalışanları gibi birçok iş kolunda uzun süreli yoğun gürültüye maruz kalınmaktadır.

Teknolojinin baş döndürücü gelişmeler gösterdiği günümüzde, yaşam alanlarının iç içe girmesi, yoğun kent trafiği, iş makineleri,  konserler, walkmanler sayesinde  gürültü sadece  bu meslek kollarında çalışanların ötesinde hepimizi ilgilendiren toplum ve çevre sağlığı sorunu haline gelmiştir..

Ankara gürültüye bağlı işitme kaybı  90 desibel (ses şiddeti ölçüm birimi) üzerindeki şiddetteki ses gürültüsüne uzun süre maruz kalma sonucunda ortaya çıkar.

İşyerlerindeki 8 saatlik bir çalışma periodu boyunca maruz kalınan gürültü düzeyi 85 desibel ve üzerinde ise işitmenin korunmasına yönelik önlemler alınır,  gürültüden koruyucu kulaklıklar kullanılır. Bu işyerindeki gürültü, mümkünse, azaltılmaya çalışılır.

İşitme korunması programlarında periodik işyeri gürültü düzeyi ölçümleri, çalışanların işitme tarama testlerinin yapılması ve meslek içi eğitim ve bilgilendirme yer almalıdır.

Gürültüye bağlı işitme kaybı gelişen hastaların ilaçla tedavisinin mümkün olmadığını hatırlatır ve gürültüden korunmanın gereğini önemle vurgularım.

Aşağıda gürültü kaynakları ve ses düzeyleri verilmiştir.

  • Uçak  150 dB
  • Tüfek 140 dB
  • Rock konseri 110 dB
  • Sinema 90 dB
  • Yoğun trafik 80 dB
  • Normal konuşma 60 dB

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın
Kapalı
Göz Atın