Septum Deviasyonu Nedir?

Burundan tıkanıklığı yaşıyorsanız, burun içinde eğriliğiniz olabilir.

 

Septum deviasyonu burun orta hattındaki eğrilikleri tanımlamaktadır. Normalde düz olan ve burun boşluğunu sağ ve sol olmak üzere ikiye ayıran bu bölme, doğumdan veya sonradan meydana gelen darbeler nedeni ile eğrilebilir. Genetik ve doğuştan da eğrilikler izlenebilir. Burunda et, burunda kemik ve kıkırdak terimleri halk arasında kullanılan diğer isimleridir.

rinoplasti

Septum Deviasyonu Neden Olur?

Septum deviasyonu doğum sonrasında annenin doğum kanalından çıkarken veya sonradan travmalar nedeni ile oluştuğu düşünülmektedir.

Kimlerde septum deviasyonundan şüphelenilmedilir?

Burun tıkanıklığı, burundan nefes almakta zorluk, horlama, ağzı açık uyuma, sık sinüzit hikâyesi, baş ağrısı, koku almada bozukluk, uyku bozuklukları şikâyeti olan kişilerde septum deviasyonu olabileceğinden ayrıntılı KBB muayenesi gereklidir.

Septum Deviasyonu Tanısı Nasıl Konur?

Yukarıda bahsedilen şikayetleri olan hastalar septum deviasyonu açısından muayene edilmelidir. Burun içinin endoskopik olarak incelenmesi ile septum deviasyonu ve burun tıkanıklıklarına yol açan diğer hastalıkların tanısı kolay ve doğru biçimde konulabilir.

Septum Deviasyonu Tedavisi Nasıl Yapılır? Tampon Kullanıyor Musunuz?

Septum deviasyonun düzeltilmesi cerrahi olarak yapılabilen bir hastalıktır. Burun orta hattındaki kemik ve kıkırdak yapılarındaki eğrilikler cerrahi olarak düzeltilebilir. Bu ameliyat septoplasti olarak adlandırılmaktadır. Septoplasti ameliyatını genel anestezi altında gerçekleştirmekteyiz.  Normal koşullar altında 45 dakika süren operasyondan sonra tampon konmamakta, kendinden eriyen dikişlerle operasyon sonlandırılmaktadır. Daha önceki yıllarda burun içerisinde konan şerit şeklinde uzun bez tamponlar artık kullanılmamaktadır. Bu nedenle septoplasti ameliyatları artık zor ve ağrılı bir işlem olmamaktadır.

Septoplasti Sonrası Burun Kemiği Tekrar Büyür Mü?

Kurallara uygun yapılmış ameliyat sonrasında eğri olan burun kemiği ve kıkırdağı tekrar büyümez. Septoplasti ameliyatının başarısı %85 civarındadır.

Septoplasti Ameliyat Sonrası Neler Olacak?

Ameliyat sonrası tampon koymadığımdan, korkulu rüya olan tampon çıkartmak da ortada kalkmıştır. Kendiliğinden emilen dikişler kullanıldığından dikiş almaya gerek olmayıp, hastanın ameliyat sonrası pansumanları ve bakımı çok kolaylaşmıştır. Ameliyatın erken döneminde ilk 2 gün burundan bir miktar kanlı sızıntı ve ilk hafta burun tıkanıklığı beklenen bir durumdur. Hastanede yatmayı gerektirmeyen bu ameliyat sonrası hastalar birkaç günde işlerine dönebilmektedirler.

Septum Deviasyonu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Septum deviasyonu olan ve burun tıkanıklığı, horlama, ağız solunumu, sık farenjit atakları olan hastalar septoplasti yapılarak tedavi edilmelidir. Tedavi edilmedikleri takdirde, kalitesiz uyku, düşük oksijen kapasitesi, horlama, uykuda nefes durması, uyku bozuklukları, boğaz kurulukları, kronik farenjit atakları, burun kanamaları sıklıkla izlenmektedir.

Bu kadar ciddi problemlere yol açan bu hastalık maalesef toplumumuzda yeterince anlaşılamamış ve daha çok estetik ameliyatlarla karıştırılmıştır. Ayrıca burundan nefes alma sorunu olmayan kişilerin de burun dış görünümleri kötü olabilir ve estetik ameliyat geçirebilirler.  Son olarak hem septum eğriliği, hem de şekil bozukluğu olan hastalara tek bir ameliyatla hem burun içi eğriliklerini düzeltmekte hem de estetik cerrahi ile burun dışını da şekillendirmekteyiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Atın